Degalų kainos ir jų įtaka pervežimo kainoms

Degalų kainos ir jų įtaka pervežimo kainoms

Degalų kainos ir jų įtaka pervežimo kainoms

Pasibaigus stojant į ES Lietuvai suteiktam dyzelino akcizo pereinamajam laikotarpiui, akcizo tarifas dyzelinui už 1 tūkst. litrų buvo padidintas iki 1,14 tūkst. Lt. Tai lėmė, kad dyzelino kaina sausį šoktelėjo apie 12 ct. Vežėjai žinią sutiko niūriais veidais. Pasigirdo kalbų, kad brangesni degalai paskatins padidinti transportavimo įkainius, drauge sukels ir vartojimo prekių bei paslaugų augimo bangą. Laimei, to nenutiko. Įdomu, jog net ir padidinus akcizo tarifą, Lietuvos degalinėse dyzelino kaina Europoje išliko viena mažesnių.

Kovui baigiantis dyzelinas Lietuvoje vidutiniškai kainavo 4,59 Lt (1,329 Eur), tuo tarpu kai Lenkijoje – 4,68 Lt (1,356 Eur), Vokietijoje – 4,96 Lt (1,436 Eur), o Švedijoje – net 5,90 Lt (1,710 Eur). Pigiau degalų baką galima buvo užsipildyti nebent Liuksemburge (4,29 Lt, arba 1,242 Eur). Tačiau palyginti su praėjusiais metais ir netgi su šių metų pradžia šiuo metu degalų kainos Europoje yra šiek tiek mažesnės.

Degalų kainos Europoje, taip ir Lietuvoje iš esmės priklauso nuo pasaulinių naftos kainų. Tendencijos yra sunkiai prognozuojamos, susijusios su daugeliu veiksnių – ekonomikos augimu, politika ir kt. Nieko nestebina nuolatinis kainų bangavimas. Metų pradžioje kaina ryžtingai kopė į viršų ir, piką pasiekusi vasario viduryje (0,72 dolerio už litrą), pradėjo kristi. Kovui baigiantis ji buvo jau pigesnė nei metų pradžioje – 0,66 dolerio už litrą. Niekas neapsiims prognozuoti, kada prasidės kita naftos, taigi ir degalų kainų augimo banga.

Kokią įtaką degalų kainos turi transportavimo verslui? Ar pervežimo kainos Europoje auga bei krenta drauge su brangstančiu ar pingančiu dyzelinu? Praktika rodo, kad degalų kainos įtakos turi vietos rinkai, ir tai, siekiant išlaikyti užsakovus, pervežimo kainos Lietuvoje didinamos itin atsargiai, tik kraštutiniu atveju. Tuo tarpu tarptautinių pervežimų įkainius daugiausia lemia ne degalai, o paklausos ir pasiūlos, eksporto ir importo santykis.

Tags: , ,