Konteinerinių krovinių dalis – vis didesnė

Pasaulyje vis daugiau krovinių gabenama konteineriais. Sulig kiekvienais metais konteinerinių krovinių dalis padidėja apie 10 proc. Toks augimas savaime suprantamas, juk prekių gabenimas konteineriais yra daug pažangesnis palyginti su tradiciniu transportavimu. Jis yra saugus pačiam kroviniui – prekės apsaugomos tiek nuo sugadinimo, tiek ir nuo vagysčių. Konteinerius patogu sandėliuoti, krauti bei transportuoti. Konteineriniai kroviniai yra pritaikyti gabenti įvairiarūšėmis transporto priemonėmis. Jie sėkmingai plukdomi konteineriniais laivais, transportuojami konteineriniais traukiniais, taip pat ir kelių transportu – vilkikais, konteinerinėmis puspriekabėmis. Visa tai lemia akivaizdžius prekių gabenimo konteinreiais privalumus – užtikrintą krovinio saugumą, mažesnes transportavimo bei saugojimo išlaidas, optimalų pristatymo laiką.

Konteineriai kroviniai Lietuvoje dar nepasiekė pasaulinių mastų, tačiau pažangesniam prekių transportavimui šalis yra pasirengusi. Klaipėdos jūrų uostas tarp Baltijos kaimyninių uostų yra lyderis. Pirmąjį šių metų pusmetį konteinerinių krovinių apyvarta siekė 183141 TEU. Tiesa, lyderystė yra trapi, dėl lyderio pozicijos tarp uostų verda įnirtinga konkurencinė kova. Palyginti su ankstesniais metais šiemet į Klaipėdą atplukdyta mažiau krovinių (-13 proc.), tuo tarpu kai Latvijos ir Estijos uostuose pasiekta ženklaus augimo: Rygos uoste konteinerinių krovinių dalis padidėjo 26 proc., Liepojos – 46 proc., Talino – 27 proc.

Lietuvos stiprioji pusė – ta, kad jos siūlomas konteinerinis transportas yra įvairesnis. Konteineriai į paskirties vietą gali būti pristatomi ne tik kelių transportu. Gerai išplėtota geležinkelio infrastruktūra. Organizuoti konteinerinių traukinių maršrušai į Maskvą (iš ten konteineriniai traukiniai gali būti nukreipiami Sibiro, Tolimųjų Rytų link), Odesą, taip pat ir į Aziją – Kazachstaną, Kiniją. Transportavimas traukiniu yra pigesnis ir ekologiškesnis palyginti su kelių transportu.

Vis dėlto geležinkeliui tenka kol kas nedidelė konteinerinių krovinių dalis. Dauguma konteinerių į Klaipėdą atgabenami ir iš jos išgabenami kelių transportu. Kaip tvirtina konteinerių savininkai, tai jiems yra patogiau, operatyviau nei derintis prie šaudyklinio traukinio grafiko.

 

Tags: , ,

Jūsų komentaras