Pervežimai pagal TIR konvenciją – vis dar „ant bangos“

Pervežimai pagal TIR konvenciją – vis dar „ant bangos“

Pervežimai pagal TIR konvenciją – vis dar „ant bangos“

Paskutiniais metais iki stojimo į Europos Sąjungą Lietuvoje buvo išplatinta per 300 tūkst. TIR knygelių. Prognozuota, kad įsiliejus į Bendriją TIR sistemoje liks apie 10 proc. vežėjų– tų, kurie orientuojasi į Rusiją, NVS. Vakarykštę dieną lyginti su šiandiena sunku, nes situacija ženkliai pasikeitė – krizės metais vienos įmonės bankrutavo, kitos susijungė. Faktiškai yra apie pusdevinto šimto įmonių – TIR procedūrų vykdytojų. Lietuvos vežėjus Rytai traukia ne mažiau nei Vakarai: nors rizika ir didesnė, tačiau ir uždarbiai geresni.

Ne veltui vežėjai pakėlė tokį triukšmą, kai TIR knygelės pabrango, jų kainą susiejus su Šveicarijos franko kursu. Pasipylė skundai įvairiausioms kontroliuojančioms institucijoms. Po ilgų diskusijų Nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija LINAVA, kuri yra Tarptautinės kelių transporto sąjungos (IRU) tikrasis narys, nusprendė nuo šių metų spalio pirmosios sugrąžinti prieš pusantrų metų galiojusias TIR knygelių kainas.

1975 m. TIR konvencija suteikia galimybę greičiau kirsti prie šios konvencijos prisijungusių valstybių sienas, negaištant laiko nuodugnioms apžiūroms. TIR vežimai – tai tarptautinis muitinės procedūrų pripažinimas: krovinio išvykimo šalyje taikytos procedūros pripažįstamos tiek tranzitinių valstybių, tiek ir šalies krovinio gavėjos. Be abejonės, būtina sąlyga, kad krovinys būtų gabenamas pagal reikalavimus užplombuota bei paženklinta transporto priemone. Tranzito šalių muitinėms vardinės tinkamai užpildytos TIR knygelės yra tam tikras garantijos įrodymas. Tarptautinė garantijų sistema laiduoja, jog vežėjui nesumokėjus visų muitų ir mokesčių, tai padarys nacionalinis garantinis susivienijimas.

Kertant sienas taip pat privalu turėti ir kitus būtinus dokumentus: leidimus ar ES licenciją, verslo licenciją, transporto priemonės, vairuotojo ir muitinės dokumentus bei pan. Nuo 2009 metų, gabenant krovinius į/iš trečiųjų šalių, ES muitinei privalu pateikti išankstinę elektroninę TIR deklaraciją. Sistema sukurta siekiant optimizuoti ir tobulinti ES muitinių tinklą, yra naudinga ir vežėjams.

Panašūs straipsniai
Kroviniai – klasifikacija ir ypatumai
CEMT – ETMK leidimai
CMR draudimas,TIR draudimas kas tai yra?
Tranzitiniams kroviniams tiesiama žalia gatvė
 

Tags: , ,

Jūsų komentaras